Girls Soccer

The Soccer team begins the season immediately following the KHSAA dead period in mid-July. Regular season matches (including the Bluegrass Games and the All “A” classic) begin in mid-August, with post-season play beginning in October through early November. During the regular season, the team typically trains three times a week with two to three matches per week.

State Champion
2010

All “A” State Champion
2008, 2009, 2011

All “A” State Runner Up
2010

All “A” Regional Champion
2008, 2009, 2010, 2011

Sectional Champion
1994, 2010

Regional Champion
1991, 1992, 1994, 2008, 2009, 2010

All “A” Regional Champion
2008, 2009, 2010, 2011, 2019

District Champion
1995, 1996, 2000, 2001, 2002, 2008, 2009, 2010, 2011, 2013, 2014, 2017, 2018

Varsity Coaches
Head Coach: Bob Nields                 bnields.ath@shdhs.org
Assistant:  Anna Crosthwaite
Assistant:  Oscar Chang

JV/Freshman Coaches
Head Coach: Justin Bowen            jbowen.ath@shdhs.org
Assistant: Alex Lang
Assistant: Tish Arthur

Varsity

8/1/2019 vs. Notre Dame 6:00:00 PM
8/12/2019 @ Conner 7:30:00 PM
8/21/2019 vs. Highlands 7:30:00 PM
8/24/2019 vs. South Dearborn (IN) 12:30:00 PM
8/26/2019 vs. NCC (All A @ Holy Cross) 6:00:00 PM
9/4/2019 vs. Holy Cross 7:30:00 PM
9/7/2019 @ Simon Kenton 3:30:00 PM
9/9/2019 @ Bishop Brossart 7:30 PM
9/13/2019 @ Villa Madonna 5:00:00 PM
9/14/2019 vs. Campbell County 2:00:00 PM
9/16/2019 @ Ryle 7:45:00 PM
9/18/2019 vs. Ludlow 6:00:00 PM
9/25/2019 @ Cooper 7:30:00 PM
9/26/2019 vs. Beechwood 7:30:00 PM
9/28/2019 @ Tates Creek 11:45 AM
9/30/2019 @ Dixie Heights 7:30:00 PM
10/2/2019 vs. Boone County 7:30:00 PM
10/3/2019 vs. Dupont Manual 5:30:00 PM

Junior Varsity

8/1/2019 vs. Notre Dame 6:30:00 PM
8/12/19 @ Conner 6:00:00 PM
8/21/2019 vs. Highlands 6:15:00 PM
8/24/2019 vs. South Dearborn 2:00:00 PM
9/4/2019 vs. Holy Cross 6:00:00 PM
9/7/2019 @ Simon Kenton 2:00:00 PM
9/9/2019 @ Bishop Brossart 6:00:00 PM
9/13/2019 @ Villa Madonna 6:30:00 PM
9/14/2019 vs. Campbell County 12:30:00 PM
9/16/2019 @ Ryle 6:15:00 PM
9/25/2019 @ Cooper 6:00:00 PM
9/26/2019 vs. Beechwood 6:00:00 PM
9/28/2019 @ Tates Creek 10:00:00 AM
9/30/2019 @ Dixie Heights 6:00:00 PM

Freshman

8/16/2019 vs. Notre Dame 6:00:00 PM
9/6/2019 @ Notre Dame 6:00:00 PM
9/14/2019 vs. Campbell County 11:00:00 AM
9/16/2019 @ Ryle 5:00:00 PM
9/27/2019 vs. Notre Dame 6:00:00 PM
10/2/2019 vs. Boone County 6:00:00 PM

Varsity

Grade Jersey Player Name
Jr.   Kathryn Bartlett
Jr.   Jenna Berling
Sr.   Katherine Bill
Jr.   Grace Bockweg
Jr.   Emily Brennen
Sr.   Erin Cheek
Fr.   Cassidy Cline
Sr.   Lilly Dressman
Jr.   Emma Esselman
Sr.   Katherine Evans
So.   Mary Felix
Sr.   Morgan Ferris
Jr.   Taylor Ford
Sr.   Macy Gamel
Jr.   Mackenzie Kent
Sr.   Sophia Laudenslayer
Jr.   Erin McMain
Sr.   Emma Neiheisel
Jr.   Teresa Pope
Jr.   Mattison Schlueter
Jr.   Ella Wulfeck

Junior Varsity

Grade Jersey Player Name
Fr.   Paige Arthur
Fr.   Riley Bowen
Fr.   Jenna Connett
So.   Abigail Enzweiler
Fr.   Kassidy Evans
So.   Nataly Farmer
Fr.   Sydney Hennessey
Fr.   Hope Huser
Fr.   Alana Keipert
Fr.   Isabelle McCarthy
Fr.   Reganne McMain
Fr.   Isabella Nocero
So.   Elizabeth Quinn
Fr.   Madelyn Rapp
Fr.   Lauren Stearns
Fr.   Elizabeth Tabor
Fr.   Erin Toebbe
Fr.   Alicia Trapp
So.   Savannah Wood

Freshman

Grade Jersey Player Name
Fr.   Paige Arthur
Fr.   Riley Bowen
8th   Caroline Calvert
8th   Avery Collins
Fr.   Jenna Connett
Fr.   Kassidy Evans
Fr.   Sydney Hennessey
Fr.   Hope Huser
8th   Kendall Jara
Fr.   Alana Keipert
8th   Karolyn Lighthall
Fr.   Isabelle McCarthy
Fr.   Reganne McMain
Fr.   Isabella Nocero
Fr.   Madelyn Rapp
Fr.   Lauren Stearns
Fr.   Elizabeth Tabor
Fr.   Erin Toebbe
Fr.   Alicia Trapp

2V0-621 study material 400-051 exam kit 300-101 practice exam 300-320 braindumps